zazaki.net
19 Gulane 2024 Yewşeme
Girdîya Karakteran : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
12 Tebaxe 2010 Panşeme 09:16

Vate Çalışma Grubu 18. Toplantısını Dersim’de Gerçekleştirdi

Haber: Zazakî.Net

1996 yılından bu yana Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesini standartlaştırma çalışmalarını yürüten Vate Çalışma Grubu 18. toplantısını 07-10 Ağustos 2010 tarihinde Dersim’de gerçekleştirdi.

Üyeleri Kuzey Kürdistan’ın çeşitli il ve ilçelerinden oluşan Vate Çalışma Grubu şimdiye kadar 15 toplantısını Avrupa ülkelerinde, özellikle İsveç’te, iki toplantısını, yani 15. ile 17. toplantısını da Diyarbekır’de gerçekleştirmişti.

Vate Çalışma Grubu Dersim Belediyesi’nin misafiri olarak 18. toplantısını Dersim Belediyesi Misafirhanesi’nde gerçekleştirdi. Böylece ilk kez bir belediye Vate Çalışma Grubu’nu ağırlamış oluyor. Dersim Belediye Başkanı Edibe Şahin gruba sıcak bir ilgi gösterdi. Toplantının üçüncü gününde belediye meclis üyeleriyle birlikte grubun toplantısını ziyaret etti ve bir süre çalışmaları izledi. Daha sonra grup üyeleri toplu olarak belediye başkanı ve meclis üyeleriyle birlikte Kışla Meydanında yeni yaptırılan Seyid Rıza’nın heykelini ziyaret ederek bir demet çiçek bıraktılar, heykelin yapımında emeği geçen herkesi, özellikle Dersim halkını belediye başkanının şahsında kutladılar.

Vate Çalışma Grubu’nun Dersim’de yapılan 18. toplantısında kimi fiillerin (mastar adların) doğru yazılımı ve meslek isimleri üzerinde duruldu. Toplantıda üzerinde tartışılması için daha önce hazırlanan ve tasnif edilen fiil, ad ve kavramlar tek tek detaylı bir şekilde tartışıldı ve standart formları tespit edildi.

Katılım açısından, 18. toplantı şimdiye kadar yapılan toplantıların en kapsamlısıydı. Grubun daimi üyelerinden Munzur Çem, Malmîsanij, J. Îhsan Espar, Mehemed Selîm Uzun, Seyîdxan Kurij, Huseyîn Kulu, Mehemed Taş, Roşan Lezgîn, Deniz Gunduz, Mehmûd Nêşite, Ehmedê Dirihî, Cemal Pîranij, Muzafer Xeylanij, Îshaq Tepe, Serdar Bedirxan, Silêman Yilmaz ve Polat Çêrmûgij 4 gün boyunca tam katılım gösterdi. Öte yandan yedek üye veya Kırmancca yazmakla ilgilenen 8 kişi ise çeşitli oturumları izlemeye çalıştı. Ayrıca, 19. toplantıdan itibaren gruba katılmak için başvuran 5 yeni üyenin daha alınması kararı da alındı.

Toplantının son günü olan 10.08.2010 günü saat 18.00’da Dersim Belediyesi konferans salonunda halka açık genel bir toplantı gerçekleştirildi. Aralarında belediye başkanının da bulunduğu yaklaşık 70 kişi toplantıya katıldı.

Toplantıda grup adına yazar Munzur Çem ve Malmîsanij konuştu. Munzur Çem, daha çok lehçenin genel durumunu özellikle siyasi açıdan değerlendirerek konuyla ilgili kısaca kimi bilgiler sundu. Malmîsanij ise, başlangıçtan günümüze bu lehçede gelişen yazınsal faaliyetlerden söz etti ve Vate Çalışma Grubu’nun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Daha sonra kimi izleyiciler sorularıyla toplantıya katılım gösterdiler. Katılımcılardan gelen “Vate Çalışma Grubu’nun çalışmalarıyla Kırmancca (Zazaca) lehçesi kaybolmaktan kurtulur mu?” sorusunu Malmîsanij şöyle cevapladı: “Sadece bu tür çalışmalarla bu lehçe elbette kaybolmaktan kurtulmaz. Aslında bu lehçenin durumu da dahil, Kürt sorunu siyasi bir meseledir. Kürt sorunu siyasi açıdan çözümlenirse, bu lehçenin de önü böylece açılmış olur. Fakat bu tür çalışmalar çok önemlidir, faydası çoktur. Eğer bugün Kürt sorunu siyasi açıdan çözümlenirse, Kürtçe eğitim başlarsa, bu çalışmalar eğitim için temel oluşturmuş olur, altyapı görevini görür. Öte yandan, lehçenin hayatta kalması, geliştirilmesi için, lehçede yazılı edebiyatın oluşması ve standartlaşması için de bu tür çalışmalar çok önemlidir. Bu açıdan, Belediyenin bu lehçede astığı küçük bir afişin bile çok yararı vardır.

Bütün toplantılarda sadece Kürtçenin Kırmancca (Zazaca) lehçesiyle konuşuldu.

Na xebere 5656 rey wanîyaya
ŞÎROVEYÎ
SEBA ASLANÎ
Kirmanc (Zaza)
Zazakî kurmoncîyla eynî nîya. Eke eynî bibînî ma vatînî ko kurmoncî. La zazakî û kirmanckî (bi tirki KIRMANCCA) eynî yê. Dêrsimijî vonî kirmanckî. Aye ra ma vanî kirmanckî (bi tirkî KIRMANCCA).
03 Sibate 2012 Îne 00:52
aslan
aslan
zazakiya zé şıma zeré parantezid nuşta musteqil yo lehçewa yo kurmonciyla ayniwa
28 Çele 2012 Şeme 16:01
sew
sew
zaf rind biya :)
12 Tebaxe 2010 Panşeme 12:18