zazaki.net
27 Gulane 2024 Dişeme
Girdîya Karakteran : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
23 Êlule 2011 Îne 17:57

Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü 20 Öğrenci Alacak

Türkiye'de lisans düzeyinde ilk kez Mardin Artuklu Üniversitesi'nde açılan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne YÖK ek kontenjanla 20 öğrenci alınmasına izin verdi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Rektör Vekili ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, YÖK tarafından onaylanan Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü ile açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Yıldırım, açılan bölümün sadece Türkiye'de değil dünyada bir ilk olduğunu ifade ederek, "Dünyanın hiçbir yerinde bu alanda 4 yıllık lisans eğitimi veren bir eğitim kurumu yok. Bayram havasını teneffüs ediyoruz. Hem Kürt halkı, hem üniversite hem de enstitü olarak büyük bir sevinç içerisindeyiz" dedi. Prof. Dr. Yıldırım, bu gelişmeyi Kürt halkının da beklediğini söylerdi.

Prof. Dr. Yıldırım, YÖK tarafından verilen kararın ana dilde eğitime giden yolun bir basamağı olarak gördüklerini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim en büyük temennimiz bunun önündeki yasal engellerin kaldırılması, mevzuatta bir takım değişikliklerin yapılarak bu dilin ilköğretim ve ortaöğretim kademelerinde de yer almasıdır. Kürt Dili ve Edebiyatı olarak 4 yıllık lisans bölümü açılmadan önce Yaşayan Diller Enstitüsü bünyesinde yüksek lisans düzeyinde eğitim veriyorduk. YÖK’ün daha önce enstitü adının Yaşayan Diller olarak verilmesi Kürt kamuoyunda soğuk karşılanmıştı. Ama biz bu isme takılmadan içeriğini doldurmaya gayret ederek büyük bir mesafe aldık. Geçen yıl ve bu yıl aldığımız yüksek lisans öğrencileri bunun kanıtıdır. Bizim asıl bayramımız 4 yıllık lisans bölümünün açılmasıdır.”

Yıldırım, “Biz bu bölüme mutlaka öğrenci alarak liseyi bitiren gençlerimizin LYS sınavına girip burada okumalarını ve birer Kürt Dili ve Edebiyatı öğretmeni olarak mezun olsunlar istiyoruz” diye ekledi.

_________

Kaynak: İlke-Haber

Na xebere 6756 rey wanîyaya
ŞÎROVEYÎ
Sadiq
Mehmed Eli
Mileta ma rê xeyrin û mibarek bo. Semedê xeyret û cehdê îdarekerdoxanê Artukluyê zî, zerî ra pîroz kena.
26 Êlule 2011 Dişeme 09:05