zazaki.net
23 Gulane 2024 Panşeme
Girdîya Karakteran : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
06 Kanûne 2014 Şeme 22:12

İsmail Beşikçi Siverek’te Konferans Verdi

Egemen uluslar, ‘İslam Kardeşliği’ iddiasını öne sürüp Kürdleri kandırmaya devam ediyor

Sosyolog Yazar İsmail Beşikçi’nin katıldığı “Devletsiz Halklar ve Soykırımlar” başlıklı konferans Siverek’te gerçekleşti.

Kürt Kültür Merkezi Derneği Navenda Kurdî’nin organize ettiği ve İsmail Beşikçi’nin konuşmacı olarak katıldığı “Devletsiz Halklar ve Soykırımlar” başlıklı konferans, bugün (06.12.2014) Siverek’te Endüstri Meslek Lisesi Salonu’nda gerçekleşti.

Sosyolog İsmail Beşikçi, Ruşen Aslan ve İsmail Beşikçi Vakfı Diyarbekır yöneticilerinin de aralarında bulunduğu bir grup, önce Siverek Mezarlığı’nda Faik Bucak, Mustafa Remzi Bucak, Ali Karahan, Necmettin Büyükkaya ve Ferit Uzun gibi Kürt davasının Siverekli birçok şahsiyetin, yine gerilla mezarlarının bulunduğu Siverek Mezarlığı’nı ziyaret ederek gül bıraktı. Ardından, Siverek Kürt Kültür Merkezi Derneği Navenda Kurdî’yi ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Yoğun bir katılımın olduğu “Devletsiz Halklar ve Soykırımlar” başlıklı konferans, Ey Reqîb marşının okunmasıyla saat 13:15’de başladı, 14:30’a kadar devam etti. Konferanstan sonra İsmail Beşikçi kitaplarını imzaladı.

Konferansın açılış konuşmasını Siverek Kürt Kültür Merkezi Derneği Başkanı Adnan Özbingöl yaptı. Konferans için Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi Salonu’nu istediklerini ama son anda İsmail Beşikçi’nin konuşma yapacağını duyan yetkililerin salonu vermekten vazgeçtiklerini söyleyen Adnan Özbingöl, “Kürtlerin tüm hakları verilmeden Kürt sorunu gerçek anlamda çözülmüş olmaz, Türkiye de demokratikleşmiş olmaz” dedi.

Konferansın moderatörlüğünü yapan Avukat Mehmet Güzeller, İsmail Beşikçi’nin yaşam öyküsü ve mücadelesini Kürtçe (Dımılki ve Kurmanci lehçelerinde) anlattıktan sonra, İsmail Beşikçi Vakfı yöneticilerinden Ruşen Aslan, İsmail Beşikçi Vakfı’nın kuruluş düşüncesi, bugün geldiği aşamayı ve çalışmalarını anlattı.

İsmail Beşikçi “Devletsiz Halklar ve Soykırımlar” başlıklı konferansına 1968 yıllarından Siverek ve Sivereklilerle ilgili anılarını anlatarak başladı. Konuşmasında, son yüzyılda Ermenilerin, Yahudilerin ve Kürtlerin ağır bir şekilde soykırıma uğradığını ama yakın zamanlarda dünyanın başka yerlerinde yine küçük milletlerin soykırıma uğradığını anlatırken, bunların devletsiz milletler olduğunu belirtti. Devleti veya belli bir askeri gücü olan milletlerin kolay kolay soykırımla karşı karşıya gelmeyeceğini vurgulayan Beşikçi, Kürtler üzerinde siyasi soykırımın farklı şekillerde devam ettiğini anlattı. “Ermeniler ve Kürtler, kendi toprakları üzerinde, soykırıma uğradı. Kürtleri soykırıma uğratan her üç milletin ortak özelliği Müslüman olmalarıdır. Soykırıma uğrayan Kürdler de Müslüman, onları soykırıma uğratan, asimile edenler de Müslüman. Egemen uluslar, ‘İslam Kardeşliği’ iddiasını öne sürüp Kürdleri kandırmaya devam ediyor” dedi. “Devleti olan milletler, öyle kolay kolay soykırıma tabi tutulamaz. Ama devletsiz milletlerin her zaman soykırıma uğrama riski vardır. Örneğin, IŞİD bugün niye sadece Kürdlere saldırmaktadır? Kürdler devlet sahibi olmadıklarından bunca soykırımlara hedef oluyor” diye konuşmasını sürdürdü.

İsmail Beşikçi, gelen soruları cevapladıktan sonra kitaplarını imzaladı. Daha sonra aralarında İsmail Beşikçi ve AK Parti Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz’ın da bulunduğu kalabalık bir davetli grubuna, Kürt Kültür Merkezi Derneği Navenda Kurdî’nin ev sahipliği yaptığı akşam yemeği verildi.

İsmail Beşikçi'nin konferans konuşmasını dinlemek için burayı tıklayın:

http://www.youtube.com/watch?v=gg0SoKfW4fc&list=UUE8uGTrRfXKvgJa_fM5jGhg


Na xebere 6189 rey wanîyaya
No nuşte hema şîrove nêbîyo.