zazaki.net
19 Gulane 2024 Yewşeme
Girdîya Karakteran : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
27 Sibate 2015 Îne 22:35

Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Açlık Grevinde

Üniversiteler, herkesin kendini ifade edebileceği demokratik bir bilim ortamı olması gerekirken, Bingöl'de öğrenciler okuldan uzaklaştırılıyor.

Bingöl Üniversitesi öğrencilerinin haklarında çeşitli gerekçelerle açılan haksız soruşturmalar ve bu soruşturmalar sonucunda verilen disiplin cezalarına karşı başlattıkları açlık grevi dördüncü gününde.

Üniversite yönetimi tarafından haklarında çeşitli gerekçelerle açılan haksız soruşturmalar nedeniyle okuldan uzaklaştırılmaya varan disiplin cezalarına maruz kalan Bingöl Üniversitesi Öğrencileri Derneği (BÜÖ-DER) üyelerinin buna karşı başlattıkları süresiz dönüşümlü açlık grevi eylemi devam ediyor.

Dördüncü güne giren açlık grevinde, kentteki kimi demokratik kitle örgütlerinin desteğini alan öğrenciler sık sık ziyaret ediliyor.

Öğrencileri dün DBP, HDP, İHD, Bingöl Barosu, Eğitim Sen ve Barış Anneleri Meclisi üyeleri ziyaret edip, desteklerini sundu.

Ziyaretler sırasında grevdeki öğrencilerden Özlem İrge, eylemlerinin nedenini ve amacını anlattı. Üniversitelerin herkesin kendini ifade edebileceği demokratik bir bilim ortamı olması gerekirken, açılan soruşturmalarla öğrencilerin okullarından uzaklaştırıldığını belirten İrge, polislerin ise öğrencilerin oturduğu kafeteryaya kadar gelip oturabildiğini belirtti.

İrge, açılan soruşturmaların temelsizliğini de 25 Kasım günü kadına yönelik şiddete karşı üniversitede yapılan bir basın açıklamasına katılan öğrenciler kadar, o tarihlerde il dışında bulunan bir öğrenciye dahi soruşturma açıldığını söyledi.

Öğrenciler talepleri karşılanıncaya kadar eylemlerini sürdüreceklerini ifade etti.

____________

Kaynak: http://www.imctv.com.tr/2015/02/27/72191/

Na xebere 2798 rey wanîyaya
No nuşte hema şîrove nêbîyo.