zazaki.net
23 Gulane 2024 Panşeme
Girdîya Karakteran : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
13 Adare 2016 Yewşeme 09:19

1916 Bidlis Katliamı

Bitlis Rusların eline geçti. Ermeni çeteleri halkı katlettiler. Yaklaşık 2 bin kurban var …

Birinci Dünya Savaşı sırasında, Ermeni çetelerinin Rus Ordusu ile birlikte Van ve Bitlis’e kadar geldikleri ve Osmanlı Ordusu ve ‘Doğu Cephesi’ni savunan Kürd birlikleri ile de karşı karşıya geldikleri bilinmekte.

Özellikle 1916 baharında Rusların ve Ermeni çetelerinin Bitlis’e girdiklerinde sivillere karşı bir kıyım gerçekleştirdikleri de hep anlatılmıştır. Milislerin bu kanlı girişiminin, özellikle 1915 yılı içerisinde, bölgede yerleşik Ermeni sivillere karşı gerçekleştirilmiş katliama misilleme ve intikam alma girişimi olarak gerçekleştirildiğini, o dönem Bitlis’te görev yapmış yabancı misyonerler de bazı mektup ve raporlarında bahsetmişlerdir.

Bitlisname’nin ulaştığı ve 1915’de, Almanya’nın Erzurum Konsolosluğu görevini de yapmış olan subay Von der Schulenburg’un, dönemin siyasi gelişmelerini ülkesi Almanya’ya bildirdiği gizli ibareli telgrafı sizlerle paylaşıyoruz. Von der Schulenburg, daha sonraları Almanya’nın Tiflis, Şam ve Beyrut konsolosluğunu da yapmıştır.

Telgrafın tercümesi:

"7 Mart 1916 Erzincan’dan bildiriyor: Durum değişmedi, Ruslar hala sessiz. Vahip Paşa hiç mola vermeden buraya kadar geldi. Bitlis Rusların eline geçti. Ermeni çeteleri halkı katlettiler. Yaklaşık 2 bin kurban var …"

__________

Kaynak: http://www.bitlisname.com 13.03.2016

Na xebere 4198 rey wanîyaya
No nuşte hema şîrove nêbîyo.